Rak jelita grubego po upadku – dlaczego badanie nie może wyjaśnić wszystkiego

W przeciwieństwie do badań przesiewowych w kierunku raka piersi lub prostaty, badania przesiewowe pod kątem raka okrężnicy i odbytnicy obiecują nie tylko wczesne wykrycie raka, ale również zapobieganie mu. W latach sześćdziesiątych Gilbertsen po raz pierwszy zasugerował, że polipektomia może przekształcić raka jelita grubego w chorobę, której można uniknąć.1 Dwadzieścia lat później Vogelstein przewidywał progresję polipa do nowotworu jako etapowy proces i szczegółowo opisał zmiany genetyczne zachodzące w każdym kroku.2 Rak jelita grubego był szeroko postrzegany jako mający długi okres latencji – zapewniający wystarczająco dużo czasu zarówno na wczesne wykrywanie, jak i zapobieganie. Warunki zostały zatem uznane za idealne do badań przesiewowych w celu zmniejszenia śmiertelności związanej. Dziewięć randomizowanych badań podsumowanych w przeglądzie Cochrane dostarcza empirycznych dowodów na wpływ badania przesiewowego zarówno na zapadalność na raka jelita grubego, jak i śmiertelność.3 Cztery badania wykazały 14% zmniejszenie śmiertelności z powodu raka okrężnicy i odbytnicy oraz 5% zmniejszenie częstości występowania raka jelita grubego z kałem. badanie krwi utajonej, sugerujące, że wczesne wykrywanie raka jest przede wszystkim odpowiedzialne za zmniejszenie śmiertelności związanej z tą metodą. Pięć badań wykazało zmniejszenie o 28% śmiertelności z powodu raka okrężnicy i odbytnicy oraz o 18% zmniejszenie częstości występowania raka jelita grubego z sigmoidoskopią, co sugeruje, że zapobieganie rakowi jest dominującym mechanizmem jego działania. Dane z badań potwierdzają długi czas opóźnienia raka jelita grubego, ujawniając znaczne opóźnienie – rzędu dekady – między badaniem przesiewowym a zmniejszeniem zapadalności i umieralności na raka.
Śmiertelność z powodu raka jelita grubego i odbytnicy (na początku) oraz występowanie w określonych przypadkach (dolne) wśród osób w wieku 50 lat lub starszych w Stanach Zjednoczonych, 1975-2012. Dane pochodzą z programu nadzoru, epidemiologii i programu wyników 9 i są dostosowane do wieku do 2000 amerykańskiej populacji standardowej. Całkowita częstość występowania jest sumą przypadków lokalnych, regionalnych i przerzutowych.
Na tym tle rozważaliśmy trendy zachorowalności i umieralności na raka jelita grubego wśród dorosłych Amerykanów w wieku 50 lat i starszych. Wielki obraz to jednoznaczna dobra wiadomość : ogólna zapadalność na raka jelita grubego spadła o prawie 40% od 1975 r. I ponad 45% od najwyższego poziomu w połowie lat osiemdziesiątych. Co ważniejsze, śmiertelność z powodu raka okrężnicy i odbytnicy spadła o ponad połowę (patrz wykres).
Trendy te są często przypisywane badaniom przesiewowym. Jednak sama wielkość zmian sugeruje, że należy zaangażować inne czynniki. Żadne z badań przesiewowych w kierunku raka okrężnicy i odbytnicy nie wykazało zmniejszenia śmiertelności o 50% – ani nie przeprowadzono badań przesiewowych w kierunku żadnego nowotworu.
Co ważniejsze, harmonogram trendów nie jest zgodny z tym wyjaśnieniem. Populacyjne badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego od lat rozprzestrzeniają się powoli w praktyce klinicznej. Według badania przeprowadzonego przez National Health Interview Survey, w 1987 r. Tylko około 23% populacji USA w wieku 50 lat lub starszych zostało poddane badaniom przesiewowym4. Prawie dwie dekady później, w 2005 r., Wskaźnik ten wzrósł jedynie do 50%. Biorąc pod uwagę powolną absorpcję badań przesiewowych i spodziewany opóźniony wpływ na śmiertelność, trudno sobie wyobrazić, aby znaczący efekt badania na poziomie populacji pojawił się znacznie przed rozpoczęciem nowego tysiąclecia.
Jeśli nie przesiewowe, co tłumaczy spadek śmiertelności z powodu raka okrężnicy i odbytnicy. Uważamy, że istnieją trzy kategorie prawdopodobnych wyjaśnień
[podobne: lucetam cena, całując się z językiem wymieniasz, dyżury aptek pyskowice ]

Tags: , ,

No Responses to “Rak jelita grubego po upadku – dlaczego badanie nie może wyjaśnić wszystkiego”

 1. Crash Test says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: medycyna choroby[...]

 2. Candy Butcher says:

  Moja corka2latka ma wraz zapalenie oskrzeli czy podczas tej choroby można ją kąpać

 3. Julita says:

  [..] odnosnik do informacji w naukowej publikacji odnosnie: zabiegi spa[...]

 4. Błażej says:

  może powodować powikłania, niezależnie od doświadczenia lekarza

Powiązane tematy z artykułem: całując się z językiem wymieniasz dyżury aptek pyskowice lucetam cena