Wirus Zika w Ameryce – Jeszcze inne zagrożenie Arbovirus

Wybuchowa pandemia zakażenia wirusem Zika występująca w całej Ameryce Południowej, Ameryce Środkowej i na Karaibach (patrz mapa) i potencjalnie zagrażająca Stanom Zjednoczonym jest ostatnią z czterech nieoczekiwanych nadejść ważnych chorób przenoszonych przez stawonogi na półkuli zachodniej w przeszłości 20 lat. Następuje denga, która wkradła się do tej półkuli ukradkiem przez dziesięciolecia, a następnie bardziej agresywnie w latach 90 .; Wirus Zachodniego Nilu, który pojawił się w 1999 roku; i chikungunya, które pojawiły się w 2013 r. Czy kolejne migracje tych wirusów są ze sobą niezwiązane, czy też odzwierciedlają ważne nowe wzorce pojawiania się chorób. Co więcej, czy istnieją wtórne konsekwencje zdrowotne tej pandemii arbowirusowej, która odróżnia ją od innych. Arbovirus jest terminem opisowym stosowanym w przypadku setek wirusów zawierających głównie RNA, które są przenoszone przez stawonogi, w szczególności komary i kleszcze. Arbovirusy są często utrzymywane w złożonych cyklach obejmujących kręgowce, takie jak ssaki lub ptaki i wektory do karmienia krwi. Do niedawna tylko kilka arbovirusów powodowało istotne klinicznie choroby ludzi, w tym alfawirusy przenoszone przez komary, takie jak chikungunya i flawiwirusy, takie jak denga i West Nile. Najbardziej historycznie ważnym z nich jest wirus żółtej gorączki, pierwsza rozpoznana wirusowa przyczyna śmiertelnej epidemicznej gorączki krwotocznej.
Zika, odkryta przypadkowo w Ugandzie w 1947 r. Podczas inwigilacji komarów i naczelnych, do tej pory pozostawała niejasnym wirusem zamkniętym w wąskim pasie równikowym biegnącym przez Afrykę i do Azji. Wirus krążył głównie u dzikich naczelnych i nadrzewnych komarów, takich jak Aedes africanus i rzadko powodował rozpoznane infekcje spillover u ludzi, nawet w obszarach wysoce enzootycznych.2 Obecne wybuchowe pandemie pandemiczne są zatem naprawdę niezwykłe.3 Przed dekadami badacze afrykańscy zauważyli, że Epizooti Zika przenoszone przez aedesa w sposób niewytłumaczalny wykazywały tendencję do podążania za epizootycznymi epidemiami i epidemiami chikungunya. Analogiczny schemat rozpoczął się w 2013 r., Kiedy chikungunya rozprzestrzeniła się pandemicznie z zachodu na wschód, a później Zika. Zika krąży teraz po świecie, przybywając nie tylko w obu Amerykach, ale także we wrześniu w kraju Zielonego Przylądka w Afryce Zachodniej, w pobliżu domniemanego starożytnego domu przodków.
Z wyjątkiem wirusa Zachodniego Nilu, który jest głównie rozprzestrzeniony przez komary gatunku culex, arbovirusy, które niedawno dotarły na półkulę zachodnią, zostały przekazane przez komary aedes, szczególnie komara A. aegypti żółtej febry. Wirusy te zaczęły pojawiać się tysiąclecia temu, kiedy mieszkańcy Afryki Północnej zaczęli gromadzić wodę w swoich domach. Arboreal A. aegypti przystosował się następnie do przechowywania jaj w domowych naczyniach zawierających wodę i do żywienia ludzi, co doprowadziło do adaptacji nadrzewnych wirusów do infekowania ludzi. Żółta febra, denga i wirusy chikungunya wyewoluowały całkowicie nowe cykle konserwacji człowieka-A. transmisja aegypti-ludzka.4 Teraz, po 5000 latach, najgorsze skutki tej ewolucyjnej kaskady obserwuje się w powtarzającym się pojawianiu arbowirusów w nowych ekosystemach z udziałem ludzi. Ponadto arboowirusy przenoszone przez różne komary, równolegle, są przystosowane do zwierząt domowych ludzi, takich jak konie w przypadku wenezuelskiego zapalenia mózgu koni i świni w przypadku wirusa japońskiego zapalenia mózgu, lub do gospodarzy kręgowców i komarów kręgowców występujących w obszary ludzkiego zamieszkania, jak zrobił to wirus Zachodniego Nilu
[podobne: mechanoterapia, duac maść, lucetam cena ]

Tags: , ,

No Responses to “Wirus Zika w Ameryce – Jeszcze inne zagrożenie Arbovirus”

 1. Aleksander says:

  [..] Artukul zawiera odniesienia do tresci: biegunka u niemowlaka[...]

 2. Washer says:

  główną przyczyną nadciśnienia jest stan zapalny naczyń krwionośnych

 3. Damian says:

  Article marked with the noticed of: ból[...]

 4. Tymoteusz says:

  też przez długi okres czasu myślałam, że mnie boli żołądek

 5. 57 Pixels says:

  [..] Cytowany fragment: dentysta[...]

 6. Aleks says:

  siedziałam w przeciągu i nabawiłam się zapalenia stawów biodrowych

Powiązane tematy z artykułem: duac maść lucetam cena mechanoterapia