Raport z Paryża czesc 4

Usługi pogotowia były nasycone i nie było możliwości przeniesienia pacjentów do innych szpitali. Zamiast tego szpital przeprowadził się do chirurgów, wzywając subspecjalistów z innych krajów. Jest to możliwe , wyjaśnia Meria, ponieważ chirurdzy należący do innych szpitali wciąż należą do APHP (Assistance Publique-Hôpitaux de Paris, sieć 38 publicznych szpitali w Paryżu), która daje im przywileje operacyjne w każdym szpitalu w sieci. Wszystkie sześć sal operacyjnych w Hôpital Saint Louis były gotowe do natychmiastowej aktywacji, ale dwie lub trzy pozostały otwarte. Nie wiedzieliśmy, czy przyjmujemy innych pacjentów – wyjaśnia Legrand. Wiedzieliśmy, że zakładnicy nadal znajdują się w [pobliżu] sali koncertowej Bataclan i nie wiedzieliśmy, ile ich było. Ale wiedzieliśmy, że Bataklan może pomieścić ponad 1000 osób.
Na oddziale ratunkowym wiadomości o sytuacji zakładników Bataclan dotarły do Fontaine a. Zdał sobie sprawę, że jego zespoły zaczęły leczyć pacjentów, którzy uciekli z sali koncertowej na długo przed tym, zanim otrzymali wiadomość o ataku. Kiedy masz pacjentów, mówi Fontaine, nie pytasz ich skąd przybyli – masz coś innego do roboty. Wiadomość, że ponad 100 osób zmarło, wydawała się niewiarygodna, ale to, co personel medyczny już widział powiedział im, że to prawdopodobnie prawda. Potem nadeszła wiadomość, że odbędzie się akcja policyjna w celu uwolnienia zakładników.
Właśnie w tym momencie poczułem niepewność, czy możemy sobie z tym poradzić – przyznaje Fontaine. Ponieważ kiedy słyszysz, że oni wchodzą i już jest 100 zabitych, możesz sobie wyobrazić, że wciąż żyją ludzie. I myślisz, że jeśli zdobędziemy więcej ludzi, będzie to bardzo, bardzo trudne. Tylko na kilka sekund lub minutę. . . . Wtedy rozumiesz, że nie, nie, nie. Jeśli wejdą do Bataclan, jestem pewien, że SAMU tam jest, istnieją mobilne oddziały intensywnej terapii i odpowiednie zespoły, które się nimi zajmą. Wtedy wiesz, że jeśli zdobędziesz więcej pacjentów, to one będą tymi, na których nam zależy. Rzeczywiście, chociaż personel Fontaine a działał w pustce informacyjnej, były tam informacje.
Pokój Sytuacyjny
Benoît Vallet, dyrektor generalny ds. Zdrowia we Francji, był w jego biurze w piątek wieczorem. Spóźniał się – było po 21, a jego żona czekała, by zabrać go na koncert. Potem dostał telefon od le cabinet , politycznego kierownictwa Departamentu Zdrowia. Otrzymali wiadomość od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych: w Paryżu wybuchły i strzelano – poważna sytuacja.
Rysunek 2. Rysunek 2. Sala sytuacyjna, Centrum Operacji Réception i Régulation des Urgences Sanitaires et Sociales, Paryż, 13 listopada 2015 r. Bonnoît Vallet
Więc z tego biura poszedłem do Centrum Opéationnel de Réception et Régulation des Urgences Sanitaires et Sociales (CORRUSS, patrz rysunek 2), Vallet powiedział mi. Moje szkolenie jest na intensywnej terapii, więc byłem gotowy na tego rodzaju historię. CORRUSS powstał po la canicule z 2003 roku, fali upałów, która zabiła prawie 15 000 ludzi we Francji. W tym czasie władze służby zdrowia zdały sobie sprawę, że ich największym problemem był brak koordynacji: bez wiedzy o tym, kto chorował na co i gdzie, nikt nie mógł przejąć władzy.
Teraz, w nocy z 13 listopada, Vallet bardzo szybko odebrał telefon przez Pierre a Carli, szefa SAMU w Paryżu
[więcej w: interwencja kryzysowa wrocław, kuracja przeciw pasożytom, 1000 dni żywienia dziecka ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: 1000 dni żywienia dziecka interwencja kryzysowa wrocław kuracja przeciw pasożytom